کار در ارمنستان برای ایرانیان

در سال‌های اخیر به دلیل وجود موقعیت‌های شغلی مناسب و متعدد در کشورهای منطقه، افراد زیادی برای کار به این کشورها سفر می‌کنند.

راهنمای کار در کشور ارمنستان برای ایرانیان

ارمنستان یکی از کشور های همسایه در شمال ایران است که هر سال تعداد زیادی از ایرانیان از طریق مرز هوایی و زمینی روانه این کشور می شوند تا یک سفر نه چندان خارجی را تجربه کنند. این کشور دارای جاذبه هایی است که ارمنی ها برای آن بسیار ارزش قائلند.

اطلاعات ضروری

آب و هوا

به طور کلی ماه‌های آوریل تا اکتبر گرم‌ترین ماه‌های سال در ایروان به شمار می‌روند که از این میان، ماه‌های ژوئیه، اوت و سپتامبر گرم‌‌ترین زمان سال محسوب می‌شوند. در دو ماه ژوئیه و اوت گاهی دمای هوا تا بالای ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد. در مقابل فصل زمستان (ژانویه، فوریه و ومارس) و همچنین پاییز (اواخر اکتبر، نوامبر و دسامبر) سردترین زمان‌های سال محسوب می‌شوند که قطعا برای سفر در این ماه‌ها به لباس گرم نیاز خواهید داشت.

اختلاف ساعت با تهران: ۳۰+

زبان رسمی: ارمنی

واحد پول: درام (AMD)

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دوشاخه نوع C، F)

کد کشور: ۳۷۴+

کد شهری: ۱۰

شماره‌های اضطراری: ۱۱۲ یا ۹۱۱

جهت رانندگی: راست

فرودگاه: فرودگاه بین المللی زوارتنوتس

کار کردن در کشورهای اروپایی با توجه به شرایط سخت ویزا و اقامت در این کشورها ممکن است برای ایرانیان اندکی سخت و چالش برانگیز باشد، معمولاً ایرانیان کشورهای منطقه و نزدیک به ایران برای کار کردن انتخاب می‌کنند. یکی از این کشورها ارمنستان است که مورد توجه بسیاری از ایرانیان جویای کار در خارج قرار گرفته است. به همین دلیل نیز در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با کار کردن در ارمنستان و پایتخت این کشور یعنی ایروان فراهم کرده‌ایم.

Image result for armenia city

Related image

Image result for armenia city

ارمنستان اقتصادی رو به رشد و متنوع داشته و در بخش‌های خدماتی بسیاری نیز دارای موقعیت‌های مناسب شغلی است.

بازار کار این کشور نشان دهنده این پیشرفت بوده مهاجرین زیادی به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب در ارمنستان هستند.

اگر جزء افرادی هستید که به دنبال کار در کشور ارمنستان هستید، در ادامه می‌توانید با شرایط اقتصادی، مجوزهای کار و مالیات این کشور بیشتر آشنا شوید.

اقتصاد ارمنستان

اقتصاد ارمنستان از ابتدا مبتنی بر صنایعی مانند نساجی، تولید مواد شیمیایی، ماشین آلات صنعتی، فرآوری مواد غذایی و صنایع این چنینی بوده است. با این حال این کشور پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی، به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود بوده است.
اگرچه پس از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی، اقتصاد ارمنستان دوره‌ای از بی‌ثباتی را تجربه کرد، اما از سال ۱۹۹۵ به بعد شاهد پیشرفت ثابت و رشد روز افزون در اقتصاد خود بوده و هم‌اکنون در حال تبدیل به یکی از اقتصادهای قوی در منطقه است. مهاجرین و اتباع خارجی که در کشور ارمنستان کار می‌کنند، معمولاً در بخش خدمات و صنعت مشغول به کار هستند و در سال‌های اخیر نیز تقاضا برای معلمین انگلیسی در این کشور رو به افزایش است.

مجوز کار در کشور ارمنستان

اتباع خارجی که قصد کار در ارمنستان را دارند، نیاز به مجوز کار در این کشور را دارند. قبلاً ارمنستان هیچ گونه سیاستی مبنی بر داشتن مجوز کار برای اتباع خارجی نداشت، ولی در سال‌های اخیر قوانینی را وضع کرده است که مطابق با آن‌ها مهاجرینی که قصد کار در این کشور را دارند، بایستی برای دریافت اقامت و مجوز کار در ارمنستان اقدام کنند.
برای دریافت مجوز کار در این کشور، بایستی از طریق کارفرمای خود در ارمنستان اقدام کنید. بهتر است که قبل از اقدام به رفتن به این کشور کارهای مجوز خود را انجام دهید. برای این امر می‌توانید از طریق سفارت و یا کنسولگری محلی خود اقدام کنید.

مالیات کار در ارمنستان

اتباع خارجی که در کشور ارمنستان کار می‌کنند، بایستی از درآمد خود مالیات پرداخت کنند. کشور ارمنستان زمانی با سیستم مالیات پیچیده خود شناخته می‌شد، ولی از سال ۲۰۰۱ که در قانون مالیات خود تغییراتی را انجام داد، سیستم مالیاتی‌اش ساده‌تر شده و کار در این کشور را برای اتباع خارجی نیز آسان‌تر کرد.
میزان پرداخت مالیات اتباع خارجی در کشور ارمنستان با توجه وضعیت اقامتشان در این کشور تعیین می‌شود. به این صورت که اگر شخصی بیش از ۱۸۳ روز در ارمنستان اقامت داشته و کار کند، مالیات خود را با توجه به نرخ پرداخت مالیات ارمنستان و با توجه به میزان درآمد کلی خود پرداخت خواهد کرد. ولی در صورتی که اقامت شخصی کمتر از ۱۸۳ روز در سال باشد، مالیات را با همان نرخ، ولی تنها از درآمد خود در ارمنستان پرداخت خواهد کرد.

بازار کار و شغل‌های اتباع خارجی در ارمنستان

همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم،‌ ارمنستان در سال‌ها اخیر به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود و گسترش بازار کارش بوده است. به همین دلیل نیز اکنون شاهد شغل‌هایی متفاوت در این کشور برای اتباع خارجی هستیم. در ادامه می‌توانید ۱۰ شغل پرطرفدار ارمنستان را برای مهاجرین و اتباع خارجی مشاهده کنید:

متخصص آی تی:

اگر در سایت‌های مربوط به کار و شغل در ارمنستان چرخی بزنید، مطمئناً بیشترین درخواستی که مشاهده خواهید کرد، شغل‌های مرتبط با آی تی هستند. این درخواست‌ها به اندازه‌ای در ارمنستان افزایش یافته است که حتی سایتی تخصصی به نام Itjob.am نیز مخصوص شغل‌های آی تی در ارمنستان بوجود آمده تا متقاضیان به راحتی بتوانند شغل ایده‌ال خود در این کشور را پیدا کنند. آی تی در کشور ارمنستان رشد سریعی داشته و به همین دلیل نیز تقاضای افراد متخصص در این زمینه نیز در سال‌های اخیر در این کشور رشد چشمگیری داشته است.

زبان شناس، معلم انگلیسی و مترجم

زبان‌های خارجی و به‌خصوص انگلیسی نقش مهمی در پیشرفت و ارتباطات هر شرکتی دارد و به همین دلیل نیز تقاضای افراد وارد به زبان‌های خارجی در شرکت‌های مالی، دارویی، بازاریابی، حقوقی و آی تی بیشتر شده و این زمینه نیز تبدیل به فرصتی برای افراد متقاضی شغل در ارمنستان شده است.

آرایشگری

با رفتن به ارمنستان و پایتخت این کشور یعنی شهر ایروان، متوجه زیبایی طبیعی بانوان ارمنستان خواهید شد. اما بانوان ارمنستان وقت زیادی را برای آرایش خود گذاشته و پول زیادی نیز برای این امر خرج می‌کنند. به همین دلیل آرایشگری نیز تبدیل به یکی از فرصت‌های شغلی در ارمنستان شده است.

وکالت

وکالت تقریباً در هر کشوری یکی از شغل‌های محبوب و پردرآمد به حساب می‌آید. ارمنستان نیز از این امر مستثنی نبوده و وکالت در این کشور یکی از شغل‌های با تقاضای بالا و بازار کار مناسب به حساب می‌آید.

مسئول پذیرش

اگر به کشور ارمنستان سفر کنید، شاهد هتل‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز تجاری فراوانی خواهید بود. با توجه به این مسئول پذیرش بودن در چنین مکان‌هایی نیازمند یک سری فاکتورها و مهارت‌های خاصی است، این مورد نیز تبدیل به یکی از فرصت‌های شغلی در ارمنستان شده است.

Related image

Related image

رانندگی

با توجه به اینکه کشور ارمنستان کشوری توریستی بوده و میزبان گردشگران فراوانی از سراسر جهان است، نیاز به راننده نیز در این کشور زیاد می‌باشد. به همین دلیل نیز این شغل تبدیل به یکی از شغل‌های پرتقاضا در این کشور شده است.

پزشک

پزشکی نیز همانند وکالت یکی از شغل‌های اصلی و پرطرفدار در ارمنستان به حساب می‌آید. با توجه به اینکه تعداد فارغ‌التحصیلان پزشکی در این کشور نسبت به تقاضای آن کم‌تر است، پزشکی نیز در لیست شغل‌های پرطرفدار ارمنستان قرار می‌گیرد.

طراحان مد

شاید در دوره جماهیر شوروی، اصطلاح طراح به ندرت به کار برده می‌شد و نمایش‌های طراحی و مد نیز وجود نداشت. ولی از آن زمان تغییرات زیادی در ارمنستان رخ داده و با توجه به ارتباطات جهانی، آخرین ترندهای طراحی و مد وارد ارمنستان نیز شده است. به همین دلیل نیز فعالیت در زمینه طراحی و مد می‌تواند به عنوان یکی از فرصت‌های شغلی در ارمنستان به حساب آید.

Related image

Related image

حسابدار

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد حسابداری اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار کارشناسی ارشد حسابداری و اخذ پذیرش کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد حسابداری می باشد.

بانک، فروشگاه، بیمارستان و هر شرکت و مؤسسه دیگری نیازمند حسابدار حرفه‌ای است تا بتواند خود را در مسیر رشد قرار دهد. به همین دلیل نیز حسابداری در هر کشوری یکی از شغل‌های با تقاضای بالا به حساب آمده و ارمنستان نیز از این امر مستثنی نیست.

متخصص بازاریابی

حدود دو دهه پیش تقریباً هیچ متخصص بازاریابی در ارمنستان وجود نداشت. و نبود متخصص بازاریابی نیز به این معنی بود که تقاضای شغلی، دانشکده و یا موسسه بازاریابی و هیچ آموزش بازاریابی در این کشور وجود نداشت. اما این امر در حال حاضر تغییر کرده است و شاهد وجود دانشکده‌های بازاریابی در دانشگاه‌ها و صدها مؤسسه و آموزشگاه بازاریابی در این کشور هستیم. از طرفی نیز شاهد تقاضاهای زیاد برای شغل‌های مرتبط به بازاریابی در وبسایت‌های کاریابی هستیم که نشان‌دهنده فرصت مناسب برای پیدا کردن شغلی در این زمینه در کشور ارمنستان است.

در این پست به بررسی شرایط کار در کشور ارمنستان پرداختیم. امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به راهنمایی و مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در سفر24

تماس بگیرید.

برای خرید بلیط ارزان هواپیما روی سفر24 کلیک کنید .